logo obrazek Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ

  • A
  • A+
  • A++

Aktualności

Drukuj

Aktualności

Badaj się – to nic nie kosztuje

01-02-2019

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Badaj się – to nic nie kosztuje

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ma nam przypominać, że zawsze jest dobry czas, by dokonać remanentu w naszym zdrowiu. Zrobić swoisty rachunek sumienia: kiedy ostatni raz robiłam mammografię? Kiedy zgłosiłam się do ginekologa na cytologię? Nie pamiętam? Dawno temu? To najwyższa pora to zmienić.

Zwłaszcza, że w województwie świętokrzyskim wzrasta zachorowalność na nowotwory złośliwe. W 1999 roku zapadło na nie prawie 5 tysięcy mieszkańców, z których ponad połowa zmarła. Natomiast w 2016 roku choroba dotknęła już 6,1 tysięcy osób, ponad 3 tysiące z nich nie przeżyło.

W wielu przypadkach nowotworu można uniknąć lub – nawet w razie zachorowania – całkowicie go wyleczyć. Warunek jest jeden: systematyczne badania profilaktyczne, które wykrywają stany przednowotworowe i guzy w bardzo wczesnym stanie zaawansowania.

Jednym z częstszych nowotworów jest rak piersi. Tymczasem wczesne wykrycie tego nowotworu umożliwia całkowite wyleczenie. Przypominamy, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki raka piersi przeznaczony dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat (największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w tym wieku), dzięki któremu specjalistyczna diagnostyka jest dostępna bez skierowania i nie czeka się w kolejkach. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program:

v Świętokrzyskie Centrum Onkologii , Kielce, ul. Artwińskiego 3, tel. 41 367 46 40

v Świętokrzyskie Centrum Matki I Noworodka, Kielce, ul. Prosta 30, tel. 41 2013901

v Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Diamed” , Kielce, ul. Paderewskiego 48/15A,

tel. 413450870

v  „Dobre Zdrowie” - Pracownie Diagnostyki Obrazowej, Starachowice, ul. Radomska 70, tel. 41 273 99 44

v Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ Medica”, Końskie, ul. Spółdzielcza 8B,

tel.  42 254 64 10

Ponadto codziennie na trasy regionu wyjeżdżają mammobusy, które docierają do najmniejszych miasteczek i wiosek - wyszukiwarka miejsc stacjonowania mammobusu znajduje się na stronie: http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/harmonogram-mammobusu/.

Z byt późno jest u nas wykrywany także rak szyjki macicy i w porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc. A wystarczy proste, szybkie badanie cytologiczne, które w ramach finansowanego przez NFZ programu profilaktyki raka szyjki macicy (program przeznaczony jest dla pań w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego) można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym mającym umowę z NFZ. Badanie cytologiczne może być przeprowadzone przez lekarza, jak również przez położną posiadającą odpowiedni certyfikat umiejętności. W przypadku stwierdzenia zmian lekarz ginekolog kieruje uczestniczkę programu do etapu pogłębionej diagnostyki.

Województwo świętokrzyskie jest też w tej dobrej sytuacji, że dysponuje cytobusem, który może dojechać do każdej miejscowości – wystarczy zadzwonić do ŚCO pod numer telefonu 609 99 00 33 i umówić się na badanie.

Więcej na temat programów profilaktycznych i wykazy placówek, w których można wykonać badania na stronie: http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/zakresy-swiadczen/programy-profilaktyczne/ 

Warto też w najbliższą sobotę, 2 lutego wybrać się do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które organizuje Dzień Otwarty. Będzie między innymi można skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji lekarskich. Więcej na ten temat na stronie: http://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci/dzien-drzwi-otwartych-swietokrzyskiego-centrum-onkologii,3018.html

Źródło: Rzecznik Prasowy
Wszystkie aktualności