logo obrazek Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ

  • A
  • A+
  • A++

Aktualności

Drukuj

Aktualności

Nadciśnienie – ukryty wróg

17-05-2019

Nadciśnienie – ukryty wróg

Prawie 200 osób skorzystało z możliwości zmierzenia ciśnienia w Świętokrzyskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Aż 16 z nich miało parametry powyżej 160.

Z nadciśnieniem jest ten problem, że nie boli i nie daje żadnych objawów. A rezultat jest taki, że ponad połowa chorujących osób nawet o tym nie wie. Dlatego postanowiliśmy …przebadać interesantów ŚWOW NFZ. Specjalne stanowisko dla interesantów uruchomiliśmy w piątek, 17 maja z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia.

- Super pomysł, takie akcje powinny być organizowane wcześnie i we wszystkich urzędach – powiedziałam nam starsza pani, która przyszła potwierdzić zlecenie na ortezę. – Wyszło mi, że mam ciśnienie lekko podwyższone, ale to zapewne spowodowane zmęczeniem.

- Moja mama choruje na nadciśnienie, ale ja się badam sporadycznie – przyznała się z kolei pani Katarzyna, która przyszła wyrobić kartę EKUZ. – Na szczęście wszystko jest w porządku, „książkowo” - 120 na 80.

Pielęgniarki z Poradni Pielęgniarki Środowiskowo -Rodzinnej przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach: Anna Zakrzewska, Grażyna Pałgan, Elżbieta Skuza i Mirosława Hendzel, które na jeden dzień „przeniosły się” do Funduszu, nie narzekały na brak pracy.

- U 16 osób ciśnienie było podwyższone, powyżej 160. Natomiast jedna pani miała wartość…90 – mówi Grażyna Pałgan. – Ale na szczęcie były to osoby świadome, które się kontrolują i przyjmują leki.

Źródło: Rzecznik Prasowy
Wszystkie aktualności