Aktualności

Aktualności

Komunikat dot. świadczeń realizowanych w rodzaju: POZ, w zakresie: nocna i świąteczna opieka zdrowotna

14.08.2018

Świętokrzyski OW NFZ przekazuje informację, dotyczącą realizacji świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie: nocna i świąteczna opieka zdrowotna:

Stosownie do treści rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 86 z późn. zm.), w ramach świadczeń gwarantowanych świadczeniobiorcy przysługują świadczenia udzielane przez pielęgniarkę w warunkach ambulatoryjnych lub w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy, zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Powyższe brzmienie wyklucza możliwość zlecania ww. świadczeń przez lekarza niebędącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego. Co oznacza, iż o wykonaniu takiego zlecenia powinien zadecydować wyłącznie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla pacjenta nieubezpieczonego, należy wyjaśnić, iż wprowadzone zmiany w art. 50 ust. 16 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U z 2017 r., poz. 1938 z późn. zm), nie zniosły obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Świadczeniobiorca nadal jest zobowiązany potwierdzić prawo do świadczeń w jeden z przewidzianych przez ustawę tj. elektroniczne potwierdzenie za pośrednictwem systemu EWUŚ, złożenie oświadczenia lub przedstawienie dokumentu papierowego potwierdzającego prawo do świadczeń. Wprowadzone rozwiązania dotyczą rezygnacji z dochodzenia przez Fundusz kosztów udzielonych świadczeń, w przypadku gdy w wyniku weryfikacji nie zostanie potwierdzone prawo do świadczeń tych osób. Osoby, które zadeklarują, że nie posiadają prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, nie mają podstaw do uzyskania świadczenia finansowanego ze środków publicznych, gdyż wprowadzone rozwiązania nie zmieniły regulacji, jakie uprawniają do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wskazane regulacje dotyczą jedynie niedochodzenia przez Fundusz kosztów udzielonego świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od osoby, której prawo do świadczeń nie zostało potwierdzone, pomimo złożenia takiego oświadczenia o posiadaniu takiego uprawnienia.

Źródło: Dział Lecznictwa Otwartego