Aktualności

Aktualności

Komunikat dla pacjentów

24.10.2018

Karta EKUZ dla dorosłych ważna 18 miesięcy, a dla dzieci i młodzieży nawet 5 lat

Dzięki nowemu zarządzeniu Prezesa NFZ wydłuża się ważność karty EKUZ. Dla osób dorosłych (osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, pobierających rentę, zasiłek, świadczenie przedemerytalne, członków rodziny powyżej 18. roku życia zgłoszonych do ubezpieczenia, czy studentów zgłoszonych do ubezpieczenia przez uczelnię) będzie to już nie rok, ale 1,5 roku. Zyskają także dzieci – EKUZ wydawana dzieciom i młodzieży będzie ważna nawet do 5 lat (w przypadku nastoletniej młodzieży nie dłużej niż do ukończenia 18 roku życia). 

To ważna informacja dla wszystkich, którzy podróżują po Europie. Teraz nie będą oni musieli jak co roku, przed każdym wakacyjnym czy zimowym wyjazdem starać się o wyrobienie nowego dokumentu. Można to zrobić już teraz. Ale uwaga! Okres ważności, na jaki wydana ma być EKUZ, nie może być dłuższy niż okres przysługującego danej osobie uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Przypominamy, że EKUZ uzyskamy w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego odprowadzamy składki. W tym celu wypełniamy wniosek o wydanie EKUZ (można go pobrać ze strony internetowej https://www.ekuz.nfz.gov.pl lub na miejscu w oddziale) i z dowodem osobistym zgłaszamy się do Wydziału Współpracy Międzynarodowej NFZ. Jeżeli nie możemy osobiście złożyć dokumentów i odebrać EKUZ możemy to zrobić przez zaufaną osobę, której wystawiamy pisemne upoważnienie. Wypełniony wniosek można też przesłać pocztą.

WARTO WIEDZIEĆ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ, to dokument w postaci plastikowej karty, potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu w razie nagłego zachorowania czy wypadku podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej i obszaru płatniczego EFTA (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii) nie będziemy płacić pełnego kosztu leczenia (EKUZ gwarantuje nam takie zasady świadczeń medycznych, jakie obowiązują w kraju, gdzie przebywamy i to wyłącznie w tych placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę na leczenie z ubezpieczycielem danego kraju). EKUZ nie jest natomiast dokumentem, którym możemy się posłużyć, kiedy celem naszego wyjazdu za granicę jest leczenie planowe, np. operacja zaćmy, poród czy konsultacja specjalistyczna. 

Więcej na temat EKUZ w zakładce „Leczenie w Unii Europejskiej” – http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/zakresy-swiadczen/leczenie-w-unii-europejskiej/

Źródło: Rzecznik Prasowy