Aktualności

Aktualności

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

20.01.2020

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

  • Odbierz zaproszenie na badania cytologiczne z Punktu Obsługi ŚwOW NFZ w Kielcach
  • Zgłoś się na cytologię do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
  • Skonsultuj się z położną w ramach „Środy z profilaktyką” ŚwOW NFZ

Bądź świadoma, nie czekaj, zrób cytologię!

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (20-26 stycznia). Z tej okazji Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ i Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęcają panie do zmobilizowania się i wykonania badania cytologicznego.

Badania w ŚCO

 Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza panie na bezpłatne badania cytologiczne. W ramach jednej wizyty będą wykonane bezpłatnie dwa badania: cytologia klasyczna i cytologia na podłożu płynnym. Informacje i rejestracja pod nr telefonu: 609 99 00 33.

Badania są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, będących w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W ramach jednej wizyty w gabinecie położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii panie będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę. Cytologia na podłożu płynnym (LBC), nazywana również jednowarstwową, pobierana jest w taki sam sposób jak cytologia klasyczna, różni się natomiast sposobem utrwalania pobranego materiału. Pozwala wykryć niemal dwukrotnie więcej nieprawidłowych komórek niż cytologia klasyczna.

Przypominamy też, że gabinet położnej ŚCO jest czynny od poniedziałku środy w godzinach 7.30 – 14.30, w czwartek: 7.30 – 17.30, w piątek: 7.30 – 12.30. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu na badania dla kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Każda pani otrzymuje po badaniu kobiece upominki przypominające o profilaktyce.

„Środa z profilaktyką” z konsultacjami

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ już od poniedziałku rozdaje materiały informacyjne dotyczące nowotworu szyjki macicy i zaproszenia na badania cytologiczne. Również najbliższa „Środa z profilaktyką” poświęcona zostanie tematyce raka szyjki macicy. 22 stycznia od godz. 12 do 14 w Punkcie Obsługi dla interesantów w Kielcach przy al. IX Wieków Kielc 2a będzie można skonsultować się i porozmawiać o profilaktyce raka szyjki macicy z położną z ŚCO, Aliną Paszkowską.

Ponadto będzie można;

  • uzyskać informacje dotyczące zdrowego stylu życia,
  • uzyskać informacje na temat realizowanych programów profilaktycznych nowotworowych,
  • wykonać bezpłatną analizę składu masy ciała (pomiar BMI oraz tkanki tłuszczowej),
  • uzyskać porady dietetyka,
  • uzyskać informacje o portalu diety NFZ.

Zachęcamy też też do wysłuchania rozmowy w Radiu Kielce z dr Leszkiem Smorągiem, ginekologiem-onkologiem, kierownikiem Zakładu Profilaktyki Nowotworów ŚCO: środa, 22 stycznia, godz. 11.15.

Źródło: Rzecznik Prasowy