Aktualności

Aktualności

Osteoporoza: NFZ przygotowuje raport i namawia do profilaktyki

22.10.2019

Zapraszamy na stanowisko do ŚCO, gdzie konsultanci ŚwOW NFZ będąprzekonywali do profilaktyki.

Osteoporoza – cichy złodziej kości

W niedzielę, 20 października obchodziliśmy Światowy Dzień Osteoporozy. Prognozuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ponad 2 mln osób, przy czym leczonych jest tylko ok. 500 tys. Osteoporoza bowiem długo nie daje żadnych objawów bólowych, a często pierwszym objawem jest złamanie, stąd potoczne określenie choroby „cichy złodziej kości”.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce koszty leczenia najpoważniejszych skutków osteoporozy, czyli tzw. złamań osteoporotycznych, wyniosły w 2018 roku niemal 500 mln zł. Farmakologiczne leczenie choroby, a nie jej powikłań, to wydatek na poziomie 55 mln zł.

Zestawiając te dane wyraźnie widać, jak dużą rolę odgrywa profilaktyka osteoporozy. Oszacowanie ryzyka i zastosowanie skutecznej metody leczenia są kluczowe dla powstrzymania jej skutków. Właśnie dlatego będziemy uświadamiać pacjentów, że przed osteoporozą można się ustrzec – podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Świętokrzyski NFZ zaprasza na swoje stanowisko w najbliższy czwartek, 24 października w godz. 10-13 do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie będzie przekonywał do profilaktyki. Pacjenci otrzymają praktyczne ulotki informujące o czynnikach, które sprzyjają rozwojowi osteoporozy oraz o skutecznych sposobach zapobiegania choroby.

A już teraz warto wiedzieć, że przed osteoporozą można się skutecznie bronić: ruchem, dietą i systematycznymi badaniami.

RUCH

Ćwiczenia powodują zagęszczenie kości. Ponadto ruch wzmacnia mięśnie, które stabilizują i chronią kości. Każda aktywność fizyczna jest dobra, ale w profilaktyce osteoporozy i przed złamaniami osteoporotycznymi przede wszystkim chronią spacery, szczególnie po wzniesieniach, jazda na rowerze oraz chodzenie po schodach lub pod górę i z górki. Ćwiczymy codziennie. Im jesteśmy starsi, tym ćwiczyć musimy więcej. Wskazana jest codzienna 30–60 -minutowa aktywność fizyczna.

DIETA

Zadbajmy o odpowiednią ilość wapnia (powyżej 1000 mg na dobę – to np. szklanka mleka i 1–2 plastry sera żółtego) i witaminy D w diecie. Jedzmy nabiał, ryby (jeśli z puszki to razem ze szkieletem) i zielonolistne warzywa. Unikajmy za to kawy i alkoholu.

Produkty zalecane

  • Mleko i napoje mleczne zawierające mniej niż 2% tłuszczu oraz sery
  • Tłuste ryby morskie (łosoś, sardynki, makrela, śledź, pstrąg, halibut, sola, tilapia, szprotki), turbot, flądra
  • Owoce świeże i suszone (wszystkie)
  • Warzywa świeże i gotowane za wyjątkiem szczawiu, buraków, botwiny, rabarbaru i szpinaku zawierających duże ilości szczawianów
  • Suche nasiona roślin strączkowych
  • Chude mięsa (również jako wędlina): drób, cielęcina, dziczyzna, królik, chuda wołowina, wieprzowina,
  • Jaja (mniej niż 7 szt. w tygodniu)
  • Pieczywo białe i razowe: graham, żytnie, orkiszowe, wieloziarniste oraz kasze (gryczana, jaglana, jęczmienna), ryż, makarony zwłaszcza pełnoziarniste, płatki zbożowe wzbogacane, płatki żytnie, owsiane, jęczmienne, ziarna żyta, pszenicy
  • Nasiona (sezamu, maku i słonecznika), orzechy i migdały
  • Tłuszcze: oleje roślinne (olej rzepakowy, oliwa z oliwek), margaryny kubkowe wzbogacane w witaminę D do smarowania pieczywa oraz masło
  • Napoje: wody mineralne zawierające wapń, herbaty ziołowe i owocowe, słaba herbata, mleko sojowe, orkiszowe, ryżowe, owsiane, soki bez dodatku cukru

BADANIA

Osteoporozę można wykryć za pomocą badania densytometrycznego czyli badania gęstości kości. Badanie nie jest bolesne ani szkodliwe. Można je wykonać w poradniach osteoporozy ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.

Poradnie leczenia osteoporozy w województwie świętokrzyskim

POWIATOWY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ

PORADNIA OSTEOPOROZY

ul. Radomska 70, 27-200 Starachowice, tel. 41 273 91 02, 41 273 91 06, 41 273 98 15

„UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ” SPÓŁKA AKCYJNA

PORADNIA OSTEOPOROZY

ul.1 Maja 14, 28-100 Busko-Zdrój, tel. 41 370 32 98

WSPÓLNICY SPÓŁKI CYWILNEJ MEDICUS STRĄCZYŃSKI MAREK, STRĄCZYŃSKA ANNA

PORADNIA OSTEOPOROZY

Oś. Na Stoku 63A, 25-437 Kielce , tel. 41 362 66 92

Ponadto pilnujmy prawidłowej wagi (BMI – wskaźnik masy ciała – ok. 25), spędzajmy dużo czasu na świeżym powietrzu – słońce sprzyja tworzeniu się w organizmie witaminy D, dzięki której lepiej przyswajamy wapń. Nie palmy papierosów.

 

Pliki do pobrania
Źródło: Rzecznik Prasowy