Informacje dla aptek i punktów aptecznych

Informacje dla aptek i punktów aptecznych

Rozwiązanie umowy na realizację recept

23.09.2021

W przypadku cofnięcia, uchylenia, stwierdzenia nieważności zezwolenia na prowadzenie apteki/punktu aptecznego podmiot prowadzący aptekę/punkt apteczny składa do oddziału Funduszu następujące dokumenty:

  • pisemną informację o miejscu przechowywania recept wraz z otaksowaniem przez okres 5 lat, liczonych od zakończenia roku kalendarzowego, w którym nastąpiła refundacja [1] [2] – wzór pisma w Załączniku nr 1;
  • dokładne dane adresowe i numer telefonu do osoby reprezentującej podmiot w celu umożliwienia Funduszowi dostępu do recept zrealizowanych przez zlikwidowaną aptekę [3] – wzór pisma w Załączniku nr 1;
  • kopię decyzji stwierdzającą wygaśnięcie, cofnięcie zezwolenia, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez osobę reprezentującą podmiot;
  • oświadczenie o dacie otrzymania decyzji WIF o cofnięciu, uchyleniu, stwierdzeniu wygaśnięcia lub nieważności zezwolenia i nieskładaniu odwołania od tej decyzji lub inne oświadczenie, z którego wynika data, w której decyzja stała się ostateczna.

Podmiot prowadzący aptekę może rozwiązać umowę na realizację recept z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia dokonanego na koniec miesiąca kalendarzowego [2]. W tym przypadku apteka/punkt apteczny składa dodatkowo:

  • wypowiedzenie umowy na realizację recept podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji podmiotu prowadzącego aptekę/punkt apteczny (zgodnie z KRS-em lub wspólników spółki cywilnej zgodnie z zasadami reprezentacji);
  • informację o dacie zaprzestania sprzedaży leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na receptę.

Jednocześnie przypominamy, że podmiot prowadzący aptekę/punkt apteczny, który rozwiąże umowę z oddziałem wojewódzkim Funduszu oraz zakończy prowadzenie działalności, jest obowiązany do powiadamiania oddziału przez okres 5 lat od dnia zakończenia prowadzenia działalności, o aktualnych danych adresowych osoby reprezentującej dany podmiot lub danych osoby upoważnionej do wydania recept w razie nieobecności osoby reprezentującej ten podmiot, w celu umożliwienia Funduszowi dostępu do recept zrealizowanych przez zlikwidowaną aptekę/punkt apteczny, w terminie 7 dni od dnia, w którym dane te uległy zmianie [3].

Podmiot prowadzący aptekę/punkt apteczny, który nie dopełni powyższego obowiązku podlega karze pieniężnej w wysokości do 2 000 zł [4].

Podstawa prawna

[1] Art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 523).

[2] §10 Ogólnych Warunków Umów stanowiących załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 grudnia 2011 r. w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept (Dz.U. z 2021 r. poz. 337).

[3] Art. 47a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 523).

[4] Art. 127da ustawy z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 974).

Źródło: Wydział Gospodarki Lekami