Aktualności

Aktualności

Komunikat dla pacjentów

28.06.2016

W cukrzycy potrzebne jest wsparcie

Wczoraj, 27 czerwca obchodziliśmy światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji w siedzibie Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dyżur pełniła Zofia Łachut, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i Innymi Schorzeniami.  Radziła, jak na co dzień radzić sobie z tą chorobą.

– Chorzy najczęściej mówili, że mają problemy ze stosowaniem odpowiedniej diety i brakuje im ciągłych, świeżych informacji na temat schorzenia – wyjaśnia Zofia Łachut. – Niektórzy poruszali kwestię swoistej samotności w tej chorobie. Tymczasem w walce z cukrzycą bardzo istotne – oprócz oczywiście ustawienia właściwego leczenia przez diabetologa – jest właściwe odżywianie się oraz wsparcie, jakie może otrzymać diabetyk.

Stąd tak ważną rolę odgrywają stowarzyszenia pacjencie orgaznizujące szkolenia, wykłady, spotkania czy turnusy rehabilitacyjne dla osób chorujących na cukrzycę. W województwie świętokrzyskim są to: 

Pacjenci, którzy wczoraj odwiedzili nasz punkt konsultacyjny otrzymali także wiele materiałów na temat tej choroby. Między innymi zbiór różnego typu wydawnictw dotyczących żywienia w cukrzycy, łącznie z książeczką z przepisami kulinarnymi oraz ulotki na temat, gdzie można szukać wsparcia i jaką pomoc choremu dziecku powinna zapewnić szkoła.

Źródło: Rzecznik Prasowy