Aktualności

Aktualności

Komunikat dla Świadczeniobiorców dotyczący e-recepty.

22.01.2020

Jak długo ważna jest e-recepta?

 

Przypominamy, że co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, których ważność wynosi 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.

 

E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:

·        najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni

·        e-recepta na preparaty immunologiczne (szczepionki) będzie ważna przez 120 dni.

 

Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni.

Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od …”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na

e-recepcie ją zobaczysz — od tego dnia możesz wykupić lek w ciągu 30 dni.

 

E-recepta ważna przez 365 dni

 

E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni). Taką e-receptę otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zobaczysz na niej „datę realizacji do” określonego dnia.

 

Jeśli chcesz otrzymać wszystkie opakowania przepisane na takiej e-recepcie musisz rozpocząć jej realizację w ciągu 30 dni od jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda Ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”.

Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziesz, farmaceuta już nie będzie zmniejszał Ci ilości leku.

 

Jednorazowo możesz wykupić zapas leków na 180 dni; nie ma możliwości wykupienia leków na 365 dni.

 

Jak wykupić leki z e-recepty

 

E-recepta to wygoda. Leki z e-recept możesz wykupić w różnych aptekach. Nie musisz szukać apteki, która będzie miała (lub zamówi) wszystkie przepisane leki. Możesz kupić część leków w jednej aptece, a część w drugiej. Jest to duże ułatwienie, jeśli zależy Ci na niższej cenie leku lub jesteś w podróży.

 

Pamiętaj jednak, że wszystkie przepisane opakowania jednego leku musisz wykupić w tej samej aptece, w której wykupiłeś pierwsze opakowanie.

 

1 lek w kilku opakowaniach = ta sama apteka

 

Przykłady:

1.     Lekarz przepisał Ci jedno opakowanie jednego leku? Wykupisz je w dowolnej aptece.

2.     Lekarz przepisał Ci kilka różnych leków? Możesz wykupić każdy z nich w innej, dowolnej aptece, ale jeśli kupujesz np. tylko jedno z trzech przepisanych opakowań leku, to po drugie i trzecie musisz wrócić do tej samej apteki, w której kupiłeś/aś pierwsze.

3.     Lekarz przepisał Ci trzy opakowania leku A i jedno opakowanie leku B? W Aptece I wykupiłeś/aś pierwsze opakowanie leku A. Leku B nie było. Lek B kupiłeś/aś w Aptece II. Po pozostałe opakowania leku A idziesz do Apteki I.

Załącznik

 

Źródło: Wydział Gospodarki Lekami