Środa z profilaktyką

Środa z profilaktyką

Profilaktyka nietrzymania moczu

02.12.2021

Nietrzymanie moczu ze względu na częstość występowania oceniane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i ma status choroby społecznej. Szacowana liczba osób z problemem nietrzymania moczu na całym świecie wynosi około 423 miliony – 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn. W Polsce dotyczy ponad 2 mln osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Uważa się, że odsetek ten może być wyższy, ponieważ intymny charakter schorzenia utrudnia zebranie rzetelnych danych.

Według definicji nietrzymanie moczu (NTM) to jakikolwiek epizod niezależnego od woli wycieku moczu z pęcherza moczowego. Doświadcza go około 25-45 proc. kobiet, w zależności od grupy wiekowej. Dotyka również co piątego mężczyznę. Ryzyko wystąpienia NTM znacznie wzrasta u mężczyzn po interwencjach medycznych (np. radykalna prostatektomia, radioterapia, chemioterapia itp.) z powodu raka gruczołu krokowego.

Jak wynika ze statystyk NTM częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jest to skutkiem porodów naturalnych, menopauzy, zabiegów ginekologicznych, anatomii układu moczowego. Wraz z wiekiem proporcje płci w grupie osób mających ten problem wyrównują się.

Główną bronią w walce z nietrzymaniem moczu u młodych kobiet jest edukacja na temat profilaktyki pierwotnej. Opiera się na zasadach zdrowego trybu życia, takich jak:

  • zaprzestanie palenia papierosów, co pomoże zlikwidować przewlekły kaszel. Jest to jedna z wiodących przyczyn osłabienia mięśni krocza i pierwszych objawów kropelkowego popuszczania moczu w trakcie odkrztuszania,
  • regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy,
  • zapobieganie otyłości i utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • zwalczanie zaparć poprzez prawidłową dietę i rytm wypróżniania się oraz unikanie nadmiernego parcia przy oddawaniu stolca.

Zwłaszcza w dziecięcym lub podeszłym wieku predysponuje to do wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu.

ULOTKA Profilaktyka nietrzymania moczu

FILM Profilaktyka nietrzymania moczu

AUDYCJA

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej