Aktualności

Aktualności

Cytomammobus ŚCO ruszył w trasę

06.03.2020

Po zimowej przerwie cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rusza w trasę po województwie. Serdecznie zapraszamy panie na bezpłatne badania w ramach programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ. One ratują życie.

 

Cytomammobus czyli mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w której można wykonać zarówno mammografię, jak i cytologię, będzie stacjonował w następujących miejscowościach:

 

5-6 marca – Bieliny, pod Urzędem Gminy, ul. Partyzantów 17

9-10 marca – Łagów, pod remizą OSP, ul. Ogrodowa 13

12-13 marca – Nowa Słupia, pod Urzędem Miasta i Gminy, Rynek 15

16 – 17 marca – Bodzentyn, pod ośrodkiem zdrowia, ul. Ogrodowa 2

19 – 20 marca – Suchedniów, przy Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Fabryczna 5

23 – 31 marca – Skarżysko – Kamienna, pod Starostwem Powiatowym, ul. Konarskiego 20.

 

Badania są wykonywane w godzinach 10,00-16.00. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument z nr PESEL. Rejestracja na badania pod nr tel. 661 911 300

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50 – 69 lat (badanie wykonujemy co 24 miesiące). W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii znajduje się cyfrowy mammograf o wysokiej czułości, umożliwiający wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i pozwala wykryć zmiany poniżej 3 mm wielkości. Dawka promieniowania emitowana w mammografie cyfrowym jest o ¼ niższa niż w zwykłym mammografie analogowym.

Z bezpłatnej cytologii w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać mieszkanki woj. świętokrzyskiego w wieku 25 – 59 lat (badanie wykonujemy co 36 miesięcy). W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonywane są dwa badania cytologiczne w ramach jednej wizyty (cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym), co zapewnia dokładniejszą diagnostykę i umożliwia wykrycie wczesnych stanów przednowotworowych, kiedy możliwe jest pełne wyleczenie.

Badania profilaktyczne są dedykowane kobietom zdrowym, które nie zauważyły u siebie żadnych niepokojących objawów. Warto korzystać z takich badań, ponieważ wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, bezobjawowym, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. W 2017 roku na raka piersi zachorowało w województwie świętokrzyskim 580 kobiet, na raka szyjki macicy – 117 kobiet. Ze względu na niską zgłaszalność na badania profilaktyczne, większość zachorowań jest wykrywana w zaawansowanym stadium nowotworu.

Źródło: Rzecznik Prasowy