Środa z profilaktyką

Środa z profilaktyką

Profilaktyka otyłości. Zdrowe odżywianie

21.10.2021

Liczba osób otyłych na całym świecie zastraszająco wzrasta. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w 2030 roku będzie aż 600 mln ludzi otyłych. Polska zajmuje 5 miejsce w Europie pod względem występowania nadwagi i otyłości. Jak podają statystyki ¼ Polaków jest otyła, 66% mężczyzn i 51% kobiet ma nadwagę. Nadwagę ma także 26% dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat, a 9% najmłodszych Polaków jest otyła.

Przyczyn powstawania otyłości jest wiele, ale główną przyczyną jest spożywanie wysokokalorycznej, przetworzonej żywności bogatej w tłuszcze, słodycze oraz siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Otyłość jest przyczyną wielu poważnych, często śmiertelnych chorób:

  • nowotworów: trzustki, nerek, jelita grubego, prostaty, piersi,
  • chorób nerek, wątroby i naczyń żylnych,
  • zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego,
  • chorób układu krążenia,
  • nadciśnienia i miażdżycy.

Aby pomóc Polakom w walce z nadwagą i otyłością Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalny bezpłatny portal internetowy diety.nfz.gov.pl . Można tam skorzystać z bezpłatnych planów żywieniowych przygotowanych według zasad diety DASH, o najlepiej udokumentowanym prozdrowotnym wpływie na organizm człowieka. Plan żywieniowy to przepisy i porady na 28 dni. Na każdy wyznaczono 5 posiłków z wyliczoną wartością kaloryczną, zawartością białka, tłuszczy i węglowodanów. Do tego dołączona jest prosta instrukcja przygotowania potraw, podany czas ich przygotowania oraz możliwość wygenerowania listy zakupów. To źródło zdrowych inspiracji i wskazówki do prawidłowego żywienia dla osób zdrowych oraz cierpiących m.in. na cukrzycę, nadwagę, otyłość, nadciśnienie tętnicze, Hashimoto, depresję czy zaparcia.

ULOTKA Profilaktyka otyłości. Zdrowe żywienie

Film Profilaktyka otyłości

AUDYCJA Profilaktyka otyłości

 

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej