Środa z profilaktyką

Środa z profilaktyką

Profilaktyka POChP. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

23.11.2021

17 listopada obchodzimy Światowy dzień przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP). Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z powodu POChP co roku umiera na świecie ponad 3 miliony ludzi. Przewlekła obturacyjna choroba płuc należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie. Zajmuje 4 miejsce wśród przyczyn zgonów, a jej znaczenie będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji i ciągłego narażenia na czynniki ryzyka zachorowania.

W Polsce choruje na nią ponad 2 miliony osób, a tylko 600 tys. posiada rozpoznanie i jest aktywnie leczona. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest chorobą, której można zapobiegać i którą można skutecznie leczyć. Charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Na ogół choroba postępuje i wiąże się z nasiloną przewlekłą odpowiedzią zapalną dróg oddechowych i płuc na szkodliwe cząstki lub gazy (głównie dym tytoniowy).

W dzisiejszej Środzie z Profilaktyką powiemy między innymi o:

  • czynnikach ryzyka POChP,
  • niepokojących objawach,
  • leczeniu i profilaktyce POChP.

Osoby po 18 roku życia, palące tytoń mogą skorzystać z programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:

https://pacjent.gov.pl/programyprofilaktyczne/program-profilaktykichorob-odtytoniowych oraz pod numerem TIP: 800 190 590.

ULOTKA Profilaktyka POCHP

FILM Profilaktyka POCHP

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej