Aktualności

Aktualności

Badania, które ratują życie

06.03.2020

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ zachęca panie – nie tylko z okazji Dnia Kobiet – do profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Zróbmy badania, które mogą uratować nam życie.

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Z bezpłatnej cytologii w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 25 – 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat (nie chodzi o lata kalendarzowe, ale o ostatnie 36 miesięcy) nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Badania profilaktyczne są dedykowane kobietom zdrowym, które nie zauważyły u siebie żadnych niepokojących objawów.

Program profilaktyki raka piersi

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50 – 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii.

Mammografię, jak i cytologię można wykonać w placówce stacjonarnej, jak i mobilnej. Harmonogramy tras mammobusów i cytobusu znajdują się na stronie Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: www.nfz-kielce.pl oraz http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjenta/cytomammobus-sco-ruszyl-w-trase/

Warto korzystać z takich badań, ponieważ wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, bezobjawowym, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. W 2017 roku na raka szyjki macicy zachorowało w województwie świętokrzyskim 117 kobiet, a na raka piersi 580 kobiet. Niestety, ze względu na niską zgłaszalność na badania profilaktyczne, większość zachorowań jest wykrywana w zaawansowanym stadium nowotworu.

Źródło: Rzecznik Prasowy