Wyroby medyczne to np. protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, pieluchomajtki, cewniki, sprzęt stomijny [1].
Pacjentom przysługuje refundacja wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
Zlecenia na wyroby medyczne (z wyłączeniem wyrobów comiesięcznych) ważne są przez 12 miesięcy od dnia wypisania i w tym czasie powinny być zrealizowane.
Zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie mogą być wypisane na okres nie dłuższy niż:
Zlecenie na wyroby medyczne wystawia osoba uprawniona, np. lekarz specjalista, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta [2].
Osoba uprawniona do wystawienia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne może je wystawić elektronicznie i od razu dokonać jego weryfikacji.
Co jeśli zlecenie nie zostanie wystawione elektronicznie
W sytuacji, gdy osoba uprawniona nie wystawi zlecenia elektronicznie, należy je potwierdzić za pośrednictwem Funduszu w dowolnie wybranym przez pacjenta Oddziale Wojewódzkim NFZ na terenie całej Polski.
W celu potwierdzenia zlecenia przez Świętokrzyski OW NFZ zlecenie można przesłać:
lub potwierdzić osobiście w:
Gdzie kupić wyroby medyczne
Wyroby medyczne kupisz w punktach, które mają umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne. Są to najczęściej sklepy medyczne lub apteki. Nie obowiązuje rejonizacja, to Ty decydujesz, gdzie zrobisz zakupy. Jeśli podzielisz zlecenie na części, to każdą część musisz zrealizować w punkcie, w którym zostawisz zlecenie.
Produkty mogą różnić się ceną i jakością. Możesz wybrać wyrób droższy niż limit refundacji i dopłacić różnicę między ceną brutto wyrobu a kwotą refundacji. Każdy punkt, który ma umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne, musi mieć przynajmniej jeden produkt w grupie w cenie limitu z rozporządzenia [1].
Podstawy prawne:
[1] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (tekst jednolity – Dz.U. z 2021 r. poz. 704 z późn. zm.)
[2] Art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2555 z późn. zm.).