Dla Pacjenta

Dla Pacjenta

Komunikat dla pacjentów

06.02.2017

Dzień Otwarty  dla pacjentów i ich rodzin

 

Kilkaset osób skorzystało z bogatej oferty zdrowotnej, jaką przygotowało Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna i Kielecka Grupy Ratownicza PCK z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Kielczanie i mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy w minioną sobotę odwiedzili ŚCO mogli nie tylko wiele dowiedzieć się o nowotworach, skorzystać z badań, skosztować ekologicznych potraw, ale również załatwić sprawy, na które nie ma czasu w dni robocze.

Na stanowiskach świętokrzyskiego NFZ można było między innymi odebrać login i hasło dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta – sytemu, który jest indywidualnym, zdrowotnym przewodnikiem każdego pacjenta oraz – co wielu ucieszyło i zaskoczyło –    wyrobić – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z tej okazji skorzystało kilkadziesiąt osób.

– Dla mnie to był ostatni dzwonek, w poniedziałek z mężem i dziećmi wyjeżdżamy na narty, myślałam, że już nie zdążę – mówiła jedna z odwiedzających.

Sporo osób pytało o zasady wypisywania recept na darmowe leki dla seniorów i odbierało materiały dotyczące programu „Leki 75+”. Rozmawialiśmy też z pacjentami na temat możliwości wstecznego ubezpieczenia i abolicji dotyczącej poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. Każdy mógł odebrać ciekawe wydawnictwa edukacyjne i ulotki informacyjne na temat profilaktyki zdrowotnej, ale także nowości wprowadzonych w ostatnich miesiącach w systemie ochrony zdrowia.

Kilkaset osób skorzystało z różnego typu badań. Panie w wieku 25 – 59 lat wykonywały cytologię, a w wieku 50 – 69 lat mammografię  refundowane przez NFZ w ramach programów profilaktycznych. Na stanowisku ŚCO można było zmierzyć sobie ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała BMI, wykonać pomiar tkanki tłuszczowej, porozmawiać z dietetykiem oraz nauczyć się samodzielnego badania piersi. Przed stoiskiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej gromadziły się osoby mające zamiar rzucić palenie – nie tylko radziły się specjalisty od uzależnień, ale także badały zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Z kolei ratownicy z Kieleckiej Grupy Ratowniczej PCK demonstrowali i uczyli, jak udzielać pierwszej pomocy. Można też było porozmawiać z lekarzami oraz wysłuchać wykładów specjalistów na temat zdrowego trybu życia, żywienia, ale też umiejętności codziennego relaksu. Dopełnieniem wszystkiego był kiermasz zdrowego żywienia, na którym znalazł się między innymi miód, olej lniany, ekologiczne przyprawy, zioła i naturalne herbaty.

Źródło: Rzecznik Prasowy